میدان نقش جهان؛ جایی که همیشه دلتنگش می‌شوید


میدان نقش جهان با تمام ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد، بی‌شک یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است. این میدان در گذشته با نام «میدان شاه» شناخته می‌شد که پس از انقلاب نام آن به «میدان امام» تغییر کرد.

میدان امام، فضایی مستطیلی با ۵۶۰متر طول و ۱۶۰متر عرض است که ساخت آن و بناهای اطراف آن سال‌ها طول کشید تا به‌شکل و شمایلی که حالا می‌بینیم برسد. نقش جهان، دومین میدان بزرگ جهان است که به‌عنوان جاذبه های اصفهان شهرت جهانی دارد.

نقش جهان از جاهای دیدنی اصفهان که قدمت آن به دوران صفویه می‌رسد، در گذشته محلی برای برگزاری جشن‌ها و بازی چوگان بود، در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت و در سال ۱۱۱ جزو اولین آثار ایرانی بود که در میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

میدان نقش جهان، جاذبه‌ای پر از جزئیات است. مجموعه‌ای از بناهای تاریخی از جمله مسجد جامع عباسی (مسجد امام) ، عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه در این میدان قرار گرفته است.

بازار قیصریه اصفهان؛ بازار باشکوه ایران

 

بازار قیصریه اصفهان به‌همراه سردر قیصریه شهرت دیرینه دارد. بازار قیصریه اصفهان، یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است که بین سال‌های ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۹، در دوران صفوی و در ضلع شمالی میدان امام اصفهان ساخته شده است. نام دیگر بازار قیصریه اصفهان، بازار سلطانی است که در گذشته به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین بازارهای ایران و خاورمیانه به شمار می‌رفته است.

این بازار سرپوشیده ازجمله جاهای دیدنی اصفهان است که از سردر قیصریه شروع می‌شود، از بازار چیت‌سازها می‌گذرد و به بازار دارالشفا ختم می‌شود. حالا که صحبت از سردر قیصریه شد، وقتش رسیده کمی از آن برای شما صحبت کنیم.

حواستان را خوب جمع کنید! وقتی به بازار قیصریه اصفهان می‌رسید، سربه‌هوا باشید، یعنی چه؟ یعنی سرتان را بالا بگیرید، یک نگاه درست و حسابی به سردر بازار قیصریه بکنید. این ورودی، یک ورودی معمولی نیست. سردر قیصریه با کاشی‌کاری‌های ظریف و نقاشی‌های قدیمی به قلم رضا عباسی، از ناقوس دیر هرمز و… تزیین شده است. این سردر اهمیت تاریخی بالایی در ایران دارد.

کاخ عالی قاپو؛ تالار گوش‌نوازی از جاذبه های گردشگری اصفهان

 

کاخ عالی قاپو یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که نباید ساده از کنارش گذشت. پیشنهاد می‌کنیم قبل از بازدید از این بنای تاریخی حتما مطالعه کوتاهی درباره ویژگی‌های آن داشته باشید، زیرا ممکن است در نگاه اول و بدون اطلاع قبلی جزئیات و شگفتی‌های این بنای تاریخی را نبینید.

حرف از جزئیات شد، کاخ عالی قاپو یک ساختمان شش طبقه است که ۴۸متر ارتفاع دارد و طبقات آن با تعدادی راه‌پله مارپیچی به هم راه پیدا می‌کنند. این بنا در دوران صفوی، به دستور شاه عباس اول در ضلع غربی میدان امام ساخته و طی سال‌های بعد در دوران شاه عباس دوم و شاه سلیمان تکمیل شد.

نکته جالب درباره این جاذبه از جاهای دیدنی اصفهان یعنی عالی قاپو این است که تعداد طبقات این بنا از جهت‌های مختلف متفاوت است. یعنی وقتی از روبه‌رو به آن نگاه کنید دو طبقه، وقتی از کنار به آن نگاه می‌کنید سه طبقه و از پشت پنج طبقه می‌بینید، اما در واقعیت عالی قاپو شش طبقه است.

مسجد شیخ لطف الله اصفهان

 

مسجد شیخ لطف الله از جاهای دیدنی اصفهان است که از نظر معماری اهمیت خیلی زیادی دارد. این مسجد در قرن ۱۱ هجری، به دستور شاه عباس اول در دوران صفوی ساخته شد که ساختن آن ۱۸ سال طول کشید. حاصل ۱۸ سال تلاش در ساخت‌وساز، مسجدی خاص با گنبدی جذاب و محرابی خیره‌کننده بود که توسط معمار نامدار ایرانی، محمدرضا اصفهانی طراحی شده بود.

این مسجد به شیخ لطف الله جبل عالمی، از علمای بزرگ دوران صفوی منسوب شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از گنبد آبی رنگ مسجد شیخ لطف الله هرچقدر تعریف کنیم کم است. این گنبد از دیدنی های اصفهان و البته اماکن دیدنی اصفهان است که وقتی پا به میدان نقش جهان از جاهای دیدنی اصفهان می‌گذارید، در نگاه اول با عظمت و زیبایی‌اش خودنمایی می‌کند.

اما این تازه اول راه است، شما هنوز وارد مسجد نشده‌اید. این زیبایی بعد از عبور از در چوبی بزرگ مسجد دو چندان می‌شود. دالان ورودی مسجد را که رد کنید، به نور خواهید رسید. نوری که روی کاشی‌های رنگی آبی لاجوردی، سفید و خاکستری می‌رقصد.