غلتک ها

غلتک پارس خاموت


غلتک‌ها

ابزارهای مهم در راهسازی و ساختمانی هستند که برای تراکم و صاف‌کردن خاک و آسفالت به کار می‌روند. این ابزارها با استفاده از نیروی فشار، ضربه، ارتعاش و حرکات خاص، خاک را تراکم می‌دهند.

در ادامه، به تفاوت‌ها و انواع غلتک‌ها می‌پردازم:

1. غلتک‌های جاده و آسفالت:
– غلتک‌های جاده (Road Rollers): این غلتک‌ها برای تراکم خاک و آسفالت در پروژه‌های راهسازی و ساختمانی به کار می‌روند. آن‌ها معمولاً برای تسطیح سطح نهایی کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.
2. غلتک‌های آسفالت (Asphalt Rollers): این غلتک‌ها به‌ویژه برای تراکم و صاف‌کردن لایه‌های آسفالت در جاده‌ها و سایر سازه‌ها استفاده می‌شوند.

 

غلتک پارس خاموت

 انواع غلتک‌ها:

– غلتک‌های پاچه‌بزی (Sheepfoot Rollers): این غلتک‌ها دارای استوانه‌ای با پاچه‌های متصل به آن هستند. برای تراکم خاک و آسفالت در کارهای کوچکتر مانند لکه‌گیری آسفالت و پیاده‌روسازی استفاده می‌شوند.
– غلتک‌های شبکه‌ای (Grid Rollers): این غلتک‌ها دارای استوانه‌ای با شبکه‌های فلزی هستند. آن‌ها برای تراکم خاک و آسفالت در مناطق مرطوب و نرم به کار می‌روند.
– غلتک‌های ارتعاشی (Vibratory Rollers): این غلتک‌ها با ارتعاش‌های مکانیکی خاک را تراکم می‌دهند. آن‌ها برای تراکم لایه‌های آسفالت و خاک با کیفیت مناسب استفاده می‌شوند.
– غلتک‌های فولادی صاف (Smooth Steel Rollers): این غلتک‌ها دارای استوانه‌ای صاف از جنس فولاد یا چدن هستند. آن‌ها برای تراکم لایه‌های آسفالت و خاک با کیفیت مناسب استفاده می‌شوند.

انواع غلتک موتوری: دو نوع  تک درام و دودرام تقسیم بندی میشوند

-غلتک پنوماتیکی

– ویبره دار

– زایده دار

-چرخ فولادی صاف

مشخصات فنی غلتک:

1-وزن دستگاه درحالت استاتیکی

2-میزان لرزشی که دستگاه میتواند ایجاد کند.

3-قدرت و مقدار ضربه ای که میتواند اعمال کند.

به چه صورت میتوان غلتک مناسب جهت عملیات را تشخیص داد؟

-به پارامترهایی مانند وزن غلتک قطر درام و سرعت توجه داشت

و همینطور برای انتخاب غلتک جهت یک پروژه لازم است نوع خاک و شرایط خاک از لحاظ رطوبت و سختی و موارد دیگر مورد بررسی قرار داد

 

برای دیدن انواع باکت بتن کلیک کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *